Aktuálny stav


Nový príspevok o tom, ako sme vytvorili kvetinovú lúku alebo vysadili kvetinové záhony už čoskoro ...

.

Aktualizované 30.05.2021

Ahojte všetci priaznivci parku Zelená oáza. Opäť ubehlo niekoľko mesiacov a tak píšem pár riadkov o našich spoločných aktivitách. Musím však priznať, že oveľa lepšie mi ide budovanie parku ako písanie WEB článkov – ďakujem teda za toleranciu :-).

V predchádzajúcich rokoch sme úspešne vybudovali chodník spájajúci ulice Vincenta Hložníka, Albína Brunovského a Hany Meličkovej. O význame chodníka písať nebudem, všetci ktorí ho používate to veľmi dobre viete.

Po vybudovaní chodníka sme pokračovali vo výsadbe rastlín a kríkov, aby nám všetkým rástol park aj do krásy. Znie to až neuveriteľne, no v našom parku Zelená oáza sme už vysadili niekoľko stoviek koreňov rôznych kríkov. A čo je úžasné, veľkú časť sme sadili svojpomocne v rámci našich obľúbených Parkiád (Parkiáda = brigáda v parku). Parkiáda je niečo oveľa viac ako len brigáda. Je to skvelo prežitý deň na slniečku a čerstvom vzduchu (teda ak neprší) v dobrej partii, ktorá urobí niečo milé pre seba aj pre ostatných. A neodmysliteľnou súčasťou je podávanie kávy alebo fotopríbeh, ktorý si môžete pozrieť na našom WEBe. Ak máte záujem sa pridať, ozvite sa na náš mail SusediaSamiSebe@gmail.com

Minulú sezónu sme trochu experimentovali. Chceli sme dať nášmu parku niečo výnimočné. Či sa to podarilo, uvidíme o pár mesiacov (a možno už týždňov). Hlavnými aktivitami predchádzajúcej sezóny bola výsadba živého plotu okolo StreetWorkOut ihriska a cvičiska psov. Medzi prekvapenia patrí výsadba viniča, čím chceme naviazať na tradíciu viníc Karlovej Vsi a Dlhých Dielov a tiež vizuálne spestriť park. Jarným prekvapením aktuálnej sezóny bude kvetinová záhrada. Viac prezrádzať nebudem, pretože sám neviem či sa to podarí :-)

Ďalšou úžasnou vecou, ktorá sa podarila v spolupráci s Mestskou časťou bola výsadba „Najkrajšej aleje“, ako ju pracovne voláme. Stromy lemujú chodník z oboch strán a keď bude príroda ústretová, tak o pár rokov vytvoria nádhernú "Najkrajšiu alej". Na to sa fakt teším.

Keďže máme začiatok roka a obdobie ročných zúčtovaní a daňových priznaní, ktoré sú spojené s možnosťou poskytnutia 2% z dane z príjmu občianskym združeniam, využívam tento priestor na informovanie a malú propagáciu. Občianske združenie Susedia Sami Sebe za niekoľko rokov premenilo zanedbaný priestor na krásny park a vo svojich aktivitách chce pokračovať. Okrem dobrých nápadov a nadšenia však potrebuje aj finančné prostriedky. Najjednoduchší spôsob, ktorý Vás takmer nič nestojí, a ktorý nám pomôže pokračovať v aktivitách zveľaďovania parku pre nás všetkých je práve poskytnutie 2% z dane z príjmu. Jediné, čo stačí urobiť, je rozhodnúť sa, vyplniť tlačivo a zaslať ho na daňový úrad. Ďakujeme všetkým, ktorí nás v predchádzajúcich rokoch podporili. Aj tento rok Vás chceme opäť všetkých poprosiť o poskytnutie 2% z Vami zaplatenej dane nášmu občianskemu združeniu Susedia Sami Sebe. Verím, že o zmysluplnosti využitia poskytnutých 2% Vás presviedčať nemusím. Za Vašu podporu úprimne ďakujeme. Postup a vzory tlačív nájdete na našom WEBe.

Za akúkoľvek podporu nášho projektu Zelená oáza všetkým úprimne ďakujeme.

Aktualizované 24.02.2019

Po dlhých mesiacoch príprav projektu, vybavovania potvrdení a riešenia financií, po dlhých mesiacoch veľkej trpezlivosti a vynakladania energie sa to podarilo. Máme chodník! Naozajstný chodník! Pre niekoho samozrejmosť, pre niekoho zázrak.

Vrámci projektu Zelená oáza sme zrealizovali 2. etapu dlho očakávaného a hlavne veľmi potrebného chodníka v našom parku. Chodníka, ktorý zásadne posúva funkčnosť a využitie parku, a vytvára doteraz výrazne chýbajúce prepojenie medzi ulicami Kresánkova, Vincenta Hložníka, Albína Brunovského a Hany Meličkovej. Nie je to však iba pragmatické prepojenie komunikačnej infraštruktúry, je to ďalší výrazný krok v budovaní našej Zelenej oázy. Je úžasné sledovať nielen mamičky, ale aj oteckov s kočíkmi, ktorí sa prechádzajú v parku po novom chodníku, prídu ku „kruháču“, kde si dajú svoje dve obvyklé koliečka, a spokojní pokračujú ďalej.

Ďakujeme za to všetkým, ktorí pomohli s realizáciou či už finančným príspevkom alebo priamo pri stavbe chodníka.

A čo ďalej? Nebojte sa, nekončíme. V roku 2018 bude Zelená oáza opäť ďalej kvitnúť. Máme veľa nápadov, vízií a inšpirácií, ktoré nám všetkým spríjemnia a skrášlia náš život na našom sídlisku. Už teraz sa tešíme.

Za akúkoľvek podporu nášho projektu Zelená oáza všetkým úprimne ďakujeme.

Aktualizované 16.12.2017

Zima pomaly odchádza a prichádza jar. Obdobie, kedy sa príroda prebúdza k aktívnemu životu. Tešíme sa, ako sa naše okolie postupne zazelená, tešíme sa, že sa zazelená aj náš park a budeme si môcť užívať výsledky rokov práce a množstva energie, ktoré sme parku venovali. A za posledný rok toho opäť nebolo málo. Po tom, ako sme koncom roka 2015 postavili chodník, sme sa v roku 2016 zamerali na úpravu okolia. Nielen výstavba chodníka, ale aj neďalekého outdoorového ihriska spolu so samotnými obyvateľmi sídliska sa podpísali pod jeho čiastočné zničenie.

Prvou úlohou teda bola revitalizácia trávnika. Opäť sme naviezli zeminu a urobili terénne úpravy na miestach, kde to bolo potrebné. Nasledovalo dosiatie trávnika a samozrejme hnojenie a pravidelná údržba. Podarilo sa, a keďže leto nebolo príliš suché, tak sme niekoľko mesiacov pravidelne kosili, kosili a opäť kosili. Na jeseň, koncom vegetačného obdobia, sme pridali vertikutáciu trávnika, aby sme ho pripravili na „zimný oddych“. Pred pár rokmi som na WEBe čítal, že mať pekný trávnik je nielen finančne, ale aj časovo veľmi náročné, náročnejšie ako pestovať ovocie a zeleninu v záhradke. „Jasné“, pomyslel som si vtedy, keďže ako chlapec som v záhradke často pomáhal, „niekto sa chváli a WEB znesie“. Až keď sme začali trávnik budovať a starať sa o neho, pochopil som, aký pravdivý ten článok bol. Ale ani teraz naše aktivity neľutujeme a verím, že sa všetci zhodneme na tom, že to stálo za to.

Druhou úlohou bola postupná výsadba okrasných kríkov a živého plotu. Vysadili sme takmer 1000 (nie je to preklep, naozaj tisíc) koreňov sadeníc. Ak si uvedomíme, koľko stojí jedna sadenica a vynásobíme číslo 1000, pochopíme, že tieto aktivity sú naozaj finančne náročné a to aj napriek tomu, že mnohé robíme svojpomocne. Okrem samotnej výsadby sadeníc to znamenalo aj prípravu podkladu, inštaláciu geotextílie, aby medzi kríkmi nerástla burina (btw., inštalácia geotextílie na Dlhých Dieloch, kde by sa uživili aj veterné elektrárne je veľmi cenná skúsenosť) a samozrejme riešenie závlahy. To bola ďalšia úloha – inštalácia závlahového systému. V rámci svojpomocných brigád sme nainštalovali systém veľmi efektívnej kvapkovej závlahy, určený práve pre ekonomické a cielené zavlažovanie sadeníc.

A aké máme ďalšie plány? Dobrá správa pre nás všetkých je, že prioritou v roku 2017 je spojenie nášho chodníka s chodníkom smerujúcim k ulici H.Meličkovej, dokončenie chodníka na ulici Vincenta Hložníka a oprava dočasného spojenia k ulici Albína Brunovského (betónové terasové dlaždice). Tak by už chodník nebol „od nikam nikam“, ale tvoril by komplexnú infraštruktúru pešej komunikácie medzi ulicami Kresánkova, Vincenta Hložníka, Albína Brunovského a Hany Meličkovej. V októbri 2016 sme začali územné konanie, ktorého súčasťou je množstvo dokumentov a administratívnych potvrdení. Napriek našej veľkej snahe územné konanie k dnešnému dňu nie je uzavreté. Veríme však, že sa to podarí a na jar budeme môcť začať s prácami. Ak ... Ak sa nám podarí získať potrebné množstvo finančných prostriedkov. Rozpočet je niekoľko tisíc EUR a aktuálne takými prostriedkami občianske združenie nedisponuje. Jedným zo zdrojov financovania aktivít je z poskytnutia 2%. Je to spôsob, ktorý vás takmer nič nestojí (možno len trochu administratívnej aktivity), a ktorý nám pomôže pokračovať v aktivitách zveľaďovania parku pre nás všetkých. Chcem teda využiť tento priestor a všetkých vás poprosiť o pomoc prostredníctvom poskytnutia 2%. Podrobný postup aj s tlačivami nájdete na našej stránke v časti 2% z dane. Všetkým Vám, ktorí ste nám v minulosti už pomohli, a ktorí pomôžete aj tento rok, úprimne ďakujeme.

Okrem dokončenia chodníka budeme samozrejme pokračovať v sadových úpravách, aby sa park stal naozaj „Zelenou oázou“ uprostred betónového sídliska. Popri tom budeme organizovať obľúbené susedské brigády a nezabudneme ani na starostlivosť o trávnik – ako som už uviedol, mať pekný trávnik je finančne aj časovo náročné a v tejto aktivite sa nesmie prestať.

Verím, že pozitívne ohlasy ktoré sme v minulosti za naše aktivity dostali budeme dostávať aj naďalej, pretože dávajú zmysel nám všetkým. Ako sme už veľa krát napísali – park nebudujeme len pre členov združenia, ale pre všetkých obyvateľov sídliska, predovšetkým pre tých, ktorí bývajú bezprostredne v jeho okolí.

Za akúkoľvek podporu nášho projektu Zelená oáza všetkým úprimne ďakujeme.

Aktualizované 19.02.2017

Podarilo sa! Ďalšiu, ešte pred niekoľkými mesiacmi nemožnú métu sme dosiahli. Už niekoľko dní môžeme cez park chodiť po novom, krásnom chodníku. Na mieste, kde ešte pred pár mesiacmi bolo neschodné blato, dnes mamičky pohodlne tlačia svoje kočíky a deti sa naháňajú po našom chodníkovom „kruháči“. A keďže máme Vianočné obdobie, náš „kruháč“ sme si vyzdobili aj vysvieteným stromčekom. Naozaj skvelé.

Cesta to však nebola ľahká. Zohnať financie na vybudovanie chodníka totiž nebol jediný problém, ktorý sme museli vyriešiť. Veľa energie sme venovali administratívnej agende, aby všetky aktivity boli v súlade s právnymi normami a existujúcimi zmluvnými vzťahmi. Nestavali sme totiž chodník v súkromnej záhradke ale vo verejnom parku. A verte nám, vôbec to nebolo jednoduché. Ďalším orieškom bol výber stavebnej firmy. Predstava, že oslovíme niekoľko firiem a vyberieme si najlepšiu sa rozplynula hneď po tom, ako nám na prvú výzvu nášho „výberového konania“ nezareagovala žiadna z oslovených stavebných spoločností. To je žiaľ realita stavebného trhu. Povestnou „čerešničkou na torte“ bol čas (niektoré finančné príspevky sme totiž mali účelovo aj časovo viazané) a samotné počasie. Zvládli sme však všetky „prekážky“ a výsledok si každý môžete užívať. Viac o aktivitách si môžete pozrieť v sekcii Akcie.

Často sa nás pýtate, prečo chodník ide „nikam“, t.j. prečo je na konci parku ukončený a nie je prepojený s ulicou H.Meličkovej. Okrem finančných dôvodov je hlavným dôvodom právny vzťah k pozemku. Občianske združenie má totiž vysporiadaný vzťah len k pozemku pod parkom a preto svoje aktivity, vrátane chodníka, realizuje len na tomto území. Veríme však, že v blízkej budúcnosti sa podarí vyriešiť aj prepojenie medzi parkom a ulicou H.Meličkovej.

A aké máme plány v ďalšom období? Na jar by sme chceli opraviť trávnik (nielen výstavba chodníka, ale aj neďalekého outdoorového ihriska a aj samotný obyvatelia sídliska sa podpísali pod jeho čiastočné zničenie) a potom plánujeme výsadbu parkovej zelene, aby sa náš park postupne stal naozajstným parkom. Na to však budeme potrebovať Vašu podporu. Opäť budeme organizovať „susedské brigády“ a aj tento rok sme zaregistrovaní medzi prijímateľov 2% z dane z príjmu. V neposlednom rade privítame akúkoľvek pomoc a dobré nápady ako ďalej pokračovať v budovaní nášho parku. Ako sme už veľa krát napísali – park nebudujeme len pre členov združenia, ale pre všetkých obyvateľov sídliska, predovšetkým pre tých, ktorí bývajú bezprostredne v jeho okolí.

Za akúkoľvek podporu nášho projektu Zelená oáza všetkým úprimne ďakujeme.

Aktualizované 02.01.2016

Tak sme už pokosili! To, čo bolo pred pár rokmi iba snom, sa stalo realitou. Kosili sme trávu na trávniku, ktorý sme si sami vytvorili! Na mieste, kde ešte pred niekoľkými rokmi bola iba škaredá skládka stavebného odpadu. Úžasné! A čo sa nám ešte podarilo? Začali sme s výsadbou zelene. Ako pilotný program sme zasadili asi 15m živého plotu, ktorému sa pekne darí. Ak to zvládne, budeme vo výsadbe parkovej zelene pokračovať a postupne tak trávnik meniť na naozajstný park. Viac o aktivitách si môžete pozrieť v sekcii Akcie.

Žiaľ, smutnou správou je, že kvalita terénu pod trávnikom nie je dobrá, a to aj napriek tomu, že pri zakladaní trávnika sme si dali záležať. Spôsobili to neohľaduplní spoluobčania, ktorí v čase, keď tráva začínala iba rásť a po dažďoch bol terén mokrý, chodili cez trávnik a zanechali tam trvalé, až niekoľko centimetrov hlboké stopy. Nepomohlo ani ohradenie trávnika s upozornením, že na pozemku je čerstvo vysiata tráva. Takže mimo pôvodný plán budeme musieť trávnik opraviť, čo nás bude stáť ďalšie financie.

Hlavným plánom najbližšieho obdobia je však vybudovanie chodníka, ktorý umožní nielen príjemné prechádzky v parku, ale aj spojí ulice Kresánkova/V.Hložníka/A.Brunovského s ulicou H.Meličkovej. Ako sme už spomínali, odhadovaný rozpočet chodníka je 10 až 12 tisíc EUR, čo je suma výrazne vyššia ako finančné možnosti občianskeho združenia Susedia Sami Sebe. Chýbajúce financie sa snažíme získať na rôznych miestach, zatiaľ však neúspešne. Veríme však, že sa nám to raz podarí. Koľko prostriedkov získame prostredníctvom poskytnutia 2% z dane budeme vedieť až v júli. Opäť sa teda obraciame s prosbou na všetkých, ktorí sympatizujú s projektom parku Zelená oáza o akúkoľvek pomoc, ktorá by nám umožnila vybudovať tak veľmi potrebný chodník.

Za akúkoľvek podporu nášho projektu Zelená oáza všetkým úprimne ďakujeme.

Aktualizované 16.05.2015

S veľkou radosťou dnes môžeme napísať, že sme dosiahli ďalšiu významnú „métu“ nášho projektu Zelená oáza, ktorou bolo zatrávnenie parku. Aké aktivity tomu predchádzali a čo sme spoločne urobili za uplynulých niekoľko mesiacov?

Tento rok sme mali v pláne zatrávniť pozemok budúceho parku a to sa nám aj podarilo. V apríli 2014 sme spoločnou „parkiádou“ (= brigádou v parku) vyzbierali kamene a vyčistili pozemok aby sme mohli naviesť zeminu potrebnú pre trávnik. Súčasne sme zháňali financie nevyhnutné pre zabezpečenie zeminy, terénne úpravy a vysiatie trávnika. Časť financií sme získali vďaka poskytnutiu 2% z dane z príjmu. Týmto chceme ešte raz všetkým, ktorí prispeli veľmi pekne poďakovať za ochotu. Tešíme sa, že odozva bola väčšia ako minulý rok, aj keď faktom je, že finančné prostriedky z 2% nepokryli ani náklady na dovoz zeminy. Tešíme sa však každému EURu, ktoré nám pomôže zrealizovať park.

V septembri sa nám podarilo zorganizovať práce väčšieho rozsahu. Najskôr sme doviezli takmer 300m³ zeminy potrebnej na trávnik. Následne sme urobili jej rozvoz a hrubé vyrovnanie na pozemku. Pokračovali sme finálnymi úpravami a prípravami na vysiatie trávnika (rozbitie hrúd, vyčistenie od kamenia a odpadu, vyrovnanie terénu). Po týchto úpravách zeminy sme mohli vysiať očakávaný trávnik. Teraz nám ostáva dúfať len v 2 veci – že nám budú priať klimatické podmienky a počasie, a že nám cez zasiatu trávu nebudú chodiť neohľaduplní spoluobčania, prípadne ich štvornohí domáci miláčikovia.

Aké máme ďalšie plány? Ďalšou „métou“ projektu Zelená oáza je vybudovanie chodníka, ktorý umožní nielen príjemné prechádzky v parku ale aj spojí ulice Kresánkova/V.Hložníka/A.Brunovského s ulicou H.Meličkovej. Pokračovať chceme aj zveľaďovaním parku predovšetkým výsadbou okrasných drevín. Plány sú ambiciózne, nadšenie veľké, no žiaľ finančné možnosti limitované. Indikatívna kalkulácia na chodník je vo výške 10 až 12 tisíc EUR. To je suma, ktorá aktuálne prekračuje možnosti nášho občianskeho združenia, takže našou najbližšou úlohou je získať potrebné financie (číslo účtu máme uvedené na našej stránke).

Vieme, že máme veľa sympatizantov nášho projektu a radi by sme ich vyzvali k pomoci v akejkoľvek forme – či už finančným príspevkom, dobrým nápadom alebo priamou aktivitou. Na sídlisku Dlhé Diely žije asi 30.000 obyvateľov. Ak by len 1/3 obyvateľov prispela symbolickým 1,- EUR, mali by sme financie na chodník. Ak ...

Za akúkoľvek podporu nášho projektu Zelená oáza všetkým úprimne ďakujeme.

Aktualizované 18.10.2014

Mnohí sa pýtate v akom stave je projekt Zelená oáza alebo jednoducho parku za naším domom. Začiatkom roka sme Vás informovali o našich plánoch a tiež prosili o pomoc pri financovaní prostredníctvom darovania 2% z dane z príjmu. Aký je teda aktuálny stav?

V priebehu roka 2012 sme riešili vysporiadanie pozemku s magistrátom hlavného mesta Bratislava (vrátane súvisiacich povolení napr. od ZSE), čo bolo základnou podmienkou pre začatie akýchkoľvek prác na pozemku. Po úspešných rokovaniach sme sa v roku 2013 mohli začať venovať už samotnej realizácií. Tá sa skladá z dvoch častí – samotný projekt parku a financovanie jeho realizácie.

V marci sme Vás prosili o pomoc pri financovaní projektu prostredníctvom darovania 2% z dane z príjmu. Taktiež sme riešili ďalšie možnosti získania financií pre náš projekt. Odozva síce nebola veľká, no aj tak sa nám podarilo získať peniaze potrebné pre začatie prác. Týmto chceme ešte raz všetkým, ktorí prispeli veľmi pekne poďakovať za ochotu, vďaka ktorej sme mohli začať s prácami na výstavbe parku.

Pred pár dňami sme začali s terénnymi úpravami pozemku, ktoré sú prvým krokom realizácie parku. Zmizla zabudnutá betónová kocka a terén sa vyrovnal. Terénne úpravy však potvrdili naše predpoklady o kvalite (resp. nekvalite) pozemku, kde veľkú časť tvorí navážka stavebného odpadu, zrejme zo stavieb realizovaných na Dlhých Dieloch v predchádzajúcom období. Aby park bol zelený a rástla nám v ňom tráva, bude potrebné na časť pozemku naviesť kvalitnú zeminu, čo bude najbližší krok v realizácií parku a následne zeminu zatrávniť. Žiaľ, ako takmer všetko v dnešnej dobe aj rozsah a termín uskutočnenia uvedených krokov je limitovaný finančnými možnosťami. Dnes aktuálne nie sme v takej finančnej kondícií, aby sme mohli ihneď naviesť zeminu a zatrávniť celý park, preto budeme pokračovať postupne v rámci možností.

Park nebudujeme pre občianske združenie SSS ale pre všetkých obyvateľov sídliska. Občianske združenie však bez podpory obyvateľov má len malú šancu park vybudovať. Preto si vás dovoľujeme vyzvať k akejkoľvek forme pomoci – či už pri získavaní financií, priamou aktivitou pri realizácií alebo dobrým nápadom (napr. kde lacno získať kvalitnú zeminu). Za podporu všetkým úprimne ďakujeme.

Aktualizované 17.11.2013